Prostorno planiranje

Urbanistički projekat ambijentalne cjeline „Srpska Varoš“

Kao ovlaštena kuća za obavljanje djelatnosti u sferi projektovanja i planiranja u područjima zaštićenog kulturno-historijskog naslijeđa, IPSA INSTITUT izrađuje detaljni planski dokument Urbanistički projekat ambijentalne cjeline „Srpska Varoš“.

Planom je definisana projekcija izgradnje i uređenja prostorne cjeline, uključujući zaštitu fasadnih površina i postojećih ambijentalnih karakteristika. Urbanističkim projektom data su i idejna arhitektonska rješenja za novoplanirane sadržaje.

Prostorni plan Unsko-sanskog kantona za period od 20 godina

Kao jedan od referentnih izrađivača kantonalnih prostornih planova IPSA INSTITUT je radio na izradi Prostornog plana Unsko-sanskog kantona za period od 20 godina.

Projekcijom prostornog razvoja i projekcijom razvoja prostornih sistema definisan je prostorni, privredni i društveni razvoj područja Unsko-sanskog kantona u planskom periodu uz racionalno korištenje i svrhovito upravljanje resursima radi zaštite prostora.

Projekcijom prostornog razvoja i projekcijom razvoja prostornih sistema za potrebe razvoja privrede, javne društevene infrastukture, infrastrukturnih sistema, kao i razvoj naselja definisane su odgovarajuće površine po namjenama za razvoj svih funkcija na području Unsko-sanskog kantona u planskom periodu od 20 godina.

Planski dokument dobitnik je Treće nagrade na XXIII Međunarodnom Salonu urbanizma u Beogradu 2014. godine. Nagrada je dodijeljena u kategoriji prostorni planovi.

Regulacioni plan i Urbanistički projekat gradske pješačke zone u Lukavcu

U periodu 2020-2023. godina, za urbano područje gradskog centra Lukavac izrađen je Regulacioni plan „Lukavac Grad, Centar I i Centar II“ i Urbanistički projekat „Gradska pješačka zona u Lukavcu“.

Regulacionim planom je izvršena valorizacija postojećeg stanja i definisana projekcija izgradnje i uređenja prostorne cjeline. Projekcija je bazirana na otklanjanju utvrđinih nedostataka te ciljanom poboljšanju stanja uređenja prostorne cjeline kojom se značajno povećava kvalitet života korisnika prostora.

Urbanističkim projektom izvršena je primarna urbanistička intervencija u postojećoj urbanoj matrici koja se ogleda u formiranju „Gradske pješačke zone Grada Lukavac“ kao budućeg centralnog gradskog repera Grada Lukavac. Uspostavljanje kontinuiteta urbanog partera sa neprekinutom pješačkom komunikacijom, planirana je kvalitetnija povezanost sa drugim gradskim zonama i nova vizuelna kompozicija primjerena modernom urbanom gradskom centru.

Regulacioni plan „Prijeko-KTK“ Visoko i stambeno naselje „Prijeko“ Visoko)

U toku 2021. godine IPSA INSTITUT je bio angažovan na izradi urbanog redizajna postojeće “brownfield” zone unutar urbanog područja Grada Visoko kroz izradu regulacionog plana. Predviđena je urbana transformacija napuštene industrijske lokacije koja će rezultirati unapređenju kvaliteta stanovanja, rada i rekreacije unutar urbanog područja.

Na zahtjev Nosioca pripreme Regulacionog plana stambeno naselje „Prijeko“, IPSA Institut je u toku 2022. godine izradio i detaljni planski dokument za predmetno područje.

Planskim dokumentom je izvršena valorizacija postojećeg stanja, ocjena mogućnosti razvoja prostorne cjeline i definisana projekcija izgradnje i uređenja prostorne cjeline. Navedenom projekcijom na slobodnim neizgrađenim površinama izvršena je interpolacija novih sadržaja koji nadograđuju i podižu kvalitet života unutar prostorne cjeline.

Urbanistički plan za urbano područje Grada Derventa

U periodu 2019-2022. godine IPSA INSTITUT je bio angažovan na izradi razvojnog planskog dokumenta za urbano područje Grada Derventa. Nakon sveobuhvatne analize uočenih nedostataka i potencijala izvršena je planska dispozicija sadržaja stanovanja, rada i rekreacije unutar urbanog područja Grada Derventa.

Konceptom razvoja infrastrukture u planskom periodu omogućava se optimalan razvoj svih dijelova užeg i šireg urbanog područja.

Regulacioni plan lokaliteta Zlača za period od 10 godina

Kao prepoznata kuća za izradu prostorno-planske dokumentacije i zaštite okoliša, u periodu 2020-2021. godina IPSA INSTITUT je bio angažovan na izradi Regulacionog plana „Zlaća“ u obuhvatu zaštićenog pejzaža Konjuh.
Izletište Zlača smješteno je na sjevernom dijelu Zaštićenog pejzaža Konjuh i ima ulogu tranzicijskog područja – zone usmjerenog razvoja namijenjene za razvoj turizma, sporta i rekreacije. Projekcijom izgradnje i uređenje prostorne cjeline Regulacionog plana, definisana je izgradnja i uređenje budućih sadržaja:

  • stambenih kapaciteta za dnevni, sedmični i sezonski boravak,
  •  sportsko-rekreativnih i izletničkih kapaciteta,
  • javne i društvene infrastrukture, i
  • transportne infrastrukture za recepciju, distribuciju korisnika u obuhvatu i tranzit korisnika ka drugim dijelovima zaštićenog pejzaža Konjuh.

Izmjene i dopune Prostornog plana za područje Tuzlanskog kantona 2005-2025.

Izmjenama i dopunama Plana IPSA INSTITUT je u peiodu 2016-2021. godine izvršio ažuriranje postojećeg stanja i promjena nastalih u prostoru od momenta stupanja na snagu važećeg Prostornog plana za Tuzlanskog Kantona 2005-2025.

Na osnovu analize i ocjene stanja, djelimično izmjenjenih općih i posebnih ciljeva prostornog razvoja, izvršene su izmjene projekcije prostornog razvoja i projekcije razvoja prostornih sistema u skladu sa opredjeljenjima plana višeg reda (PPFBIH) i ažuriranim sektorskim strategijama na nivou Kantona i Federacije BiH.

Izrada planersko-studijske dokumentacije za Jadransko – jonski autoput na dijelu kroz BiH (Počitelj – Neum – Trebinje – granica sa Crnom Gorom)

Planska dokumentacija za Jadransko-jonsku autocestu kroz BiH, koju je izradio IPSA INSTITUTu periodu 2018-2019. godina, detaljno analizira mogućnosti implementacije ovog važnog transportnog koridora u BiH.
Sastoji se od više projektnih dijelova, uz primijenjenu potpuno novu metodologiju, ovaj dokument bi trebao rezultirati kompleksnom studijom čiji je cilj postizanje najboljeg rješenja troškova/koristi/ekologije/ekologije.
Važnost projekta pored njegove tehničke i inženjerske složenosti, oslanjanje na analizu različitih planskih rješenja čak i iz različitih zemalja, gdje konačno prihvaćeno rješenje treba da odražava najbolju stratešku, inženjersku ekološku i političku mogućnost planiranja.
Analiza isplativosti dala je za različita rješenja, detaljnu analizu, poređenje, o radu na terenu i stalnu komunikaciju sa dionicima, kao i sa lokalnim zajednicama, svjedoči o složenosti projekta/studije i još jednom pokazuje prvi pristup ove vrste IPSA INSTITUT-a u raznim poljima.

Prostorni plan područja posebnih obilježja dijela slivnog područja akumulacije Modrac

Prepoznata kao renomirana kuća u oblasti prostornog planiranja i zaštite okoliša, IPSA INSTITUT je u periodu 2015-2019. godine od strane Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okolice TK angažovan na izradi Prostornog plana područja sa posebnim obilježjima akumulacije sliva jezera Modrac 2016-2036. godina.
Planom je analiziran i definisan optimalni balans između tri osnovna elementa ove kompleksne formacije: vještačkih prostornih elemenata, prirodnih vrijednosti i tehnološke infrastrukture. Postizanje ravnoteže između umjetnih funkcija i prirodnih resursa od najveće je važnosti za budući razvoj i dostizanje punog potencijala akumulacije Modrac, što će zauzvrat utjecati na mnogo širi region.
Nekada vještačko jezero Modrac postalo je prirodan i složen ekosistem, sa ogromnim mogućnostima turističkog razvoja, naučnog istraživanja i ekonomskog rasta za stanovnike gravitacionog područja.
Ovako velika raznolikost života s jedne strane, a izgrađeno okruženje s druge, gdje se voda Modračkog jezera koristi i kao pijaća i tehnički vodni resurs, trebalo je temeljito procijeniti, odrediti prioritete i preispitati njegovu upotrebu.
Planski dokument dobitnik je Prve nagrade na XXV Međunarodnom Salonu urbanizma u Sremskoj Mitrovici 2016. godine. Nagrada je dodijeljena u kategoriji regionalni prostorni planovi i planovi područja posebne namjene.

Prostorni plan područja posebnih obilježja od značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine “Autocesta na koridoru Vc”

U periodu 2008-2017. godina kao Nosioc izrade IPSA INSTITUT je učestvovao u izradi Prostornog plana područja posebnih obilježja od značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine “Autocesta na koridoru Vc”, koordinisan od strane Nosioca pripreme Federalnog ministarstva prostornog uređenja.
Koridor Vc smatra se ključnom transportnom rutom u FBiH, koja će unaprediti transportne konekcije bosansko-hercegovačkih prostora sa susjednim državama i regijama, te postići stabillizirajući i razvojni efekti za cijelu zemlju.
Prostorni plan područja posebnih obilježja od značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine “Autocesta na koridoru Vc” za period od 20 godina, je planski dokument kojim se omogućava izgradnja autoceste, određuje svrsishodno organiziranje, korištenje i namjena zemljišta, te definišu mjere i smjernice za zaštitu prostora u granicama obuhvata Plana. Osim navedenog, Planom se usmjerava razvoj i stvaraju osnove za intenzivniji društveno-ekonomski, demografski i privredni razvoj u širem gravitirajućem području autoceste.

Urbanistički plan Grada Bihaća za period od 20 godina

U periodu 2017-2021. godina, IPSA INSTITUT je bio angažovan na izradi Urbanističkog plana Grada Bihaća.

Na osnovu izvršene integralne analize stanja u prostoru, njegove valorizacije, kroz projekciju urbanog uređenja definisana je namjena površina unutar obuhvata u skladu sa potrebnim prostornim kapacitetima u planskom periodu. Projekcijom su definisane zone rekonstrukcije i transformacije unutar postojeće urbane matrice, planirano kontinuirano širenje grada i definisan optimalni razvoj infrastrukturnih sistema u planskom periodu od 20 godina.

Regulacioni plan „Ravne“ Visoko

U cilju planskog i usmjerenog razvoja arheološko-turističkog parka Ravne, u toku 2022. godine IPSA INSTITUT je izradio detaljni planski dokument za predmetno područje.

Nakon temeljne valorizacije prostora definisani su specifični prostorni, sadržajni i infrastrukturni elementi razvoja obuhvata arheološko-turističkog parka Ravne, parka od općeg značaja, u planskom periodu.

Urbanistički projekat „Sportsko-rekreacioni centar Mračaj“ Jajce

Za potrebe transformacije i unapređenja prostora „Sportsko-rekreacionog centra Mračaj“ u općini Jajce, u periodu 2014-2016. godine IPSA INSTITUT je izradio detaljni planski dokument na nivou urbanističkog projekta. Obuhvat urbanističkog projekta je specifičan po svom položaju u sistemu toka rijeke Plive. Obuhvat podijeljen rijekom Plivom ima određene prepreke koje se ogledaju u otežanom formiranju međusobnih veza između organizovanih sadržaja i ograničavanju pješačkih tokova. Prednosti ovakvih morfoloških okvira ogledaju se u prisustvu vode kao elementa koji ima značajan doprinos u pogledu upotpunjavanja ambijenta i krajolika kao značajnog i sastavnog elementa cjeline.

Urbanističkim rješenjem definisani su osnovni prostorni uslovi za formiranje sportsko-rekreativnog centra u sklopu sportske zone Mračaj. Nove prostorne strukture se organizuju u dvije odvojene cjeline: sportski centar sa bazenima na lijevoj obali i nogometni stadion sa tribinama na desnoj obali rijeke Plive, povezani pješačko kolskim mostom.

Prostorni plan Federacije BiH za period od 20 godina

IPSA INSTITUT je u konzorciju sa Urbanističkim zavodom BiH i Ecoplanom 2014. godine u svojstvu Nosioca izrade otpočeo aktivnosti na izradi Prostornog plana FBiH.
Zbog različitih tumačenja zakonskih i ustavnih odredbi, proces izrade Plana se nalazi u finalnoj fazi već duži period.
Prostorni plan Federacije Bosne i Hercegovine je glavni planski dokument za entitet. Strateški pristup i razvojni alati planskih procedura i praksi osigurali su održivo planiranje Federacije u naredne dvije decenije.
Prostorni plan se sastoji od dvije faze:
I – detaljno otkrivanje i analizu postojećih stanja, poređenje sa prethodnim strateškim rješenjima i njihovu evaluaciju,
II – prijedlog novih planskih rješenja, usklađenih sa savremenim ekonomskim, ekološkim, društvenim, ekološkim dostignućima i obavezama očuvanja prirode i biodiverziteta na globalnom nivou.
Prostorni plan Federacije BiH je digitalizovan i napravljen model na bazi GIS-a sa beskrajnim mogućnostima za njegovu nadogradnju, kao i modifikacije prema novim saznanjima i prikupljanju podataka. Ovo je jedna od prvih programa ove vrste u Bosni i Hercegovini za izradu planske dokumentacije. Multidisciplinarni pristup, savremena rješenja, inkorporacija novih zakona, te temeljne strateške osi koje su postavljene ovim glavnim planskim dokumentom, služe kao obavezna osnova za sve ostale planove u FBiH, omogućavajući sinhronizaciju planskog rješenja i njihovu detaljniju izradu.

Scroll to Top